Góra Donas w Gdyni – wirtualny spacer

Punkt widokowy - góra Donas w Gdyni

Punkt widokowy - Góra Donas

Ciekawe, pagórkowate ukształtowanie Trójmiasta jest doceniane przez osoby preferujące aktywny wypoczynek – Trójmiejski Park Krajobrazowy, jak i najbliższe okolice obfitują w liczne szlaki turystyczne. Jeden z nich przebiega przez Górę Donas (205.7 m n.p.m.), na której znajduje się warty odwiedzenia punkt widokowy – wieża telekomunikacyjna PTK Centertel Idea Góra Donas.

Miejsce to, jako najwyższe w Trójmieście, było strategicznym punktem obserwacyjnym podczas drugiej wojny światowej. To tutaj, 18 marca 1945 roku, Niemcy ulegli atakującym wojskom rosyjskim. W pobliżu tej góry znajduje się stary, zapuszczony cmentarz niemiecki…

Dojazd do punktu widokowego

Góra Donas znajduje się blisko Dąbrówki (dzielnica Gdyni sąsiadująca z Chwaszczynem), można na nią trafić idąc (lub np. jadąc rowerem) żółtym szlakiem turystycznym (E9). Jeśli preferujesz dojazd klimatyzowanym autem, to zapraszam do ponownych odwiedzin w przyszłości – oprócz panoram zrobionych w warunkach lepszej widoczności, planuję opublikować tutaj także panoramiczną mapkę dojazdu (a dokładna, ilustrowana mapa dla kierowców naprawdę się przyda – długo błądziłem po leśnych drogach, gdy po raz pierwszy próbowałem dojechać w to miejsce). Tymczasowo odsyłam do mapy google, która może choć trochę pomoże Ci zlokalizować opisywany punkt widokowy.

Godziny otwarcia

Taras widokowy można odwiedzać od kwietnia do października, jest on otwarty w godzinach 8.00-18.00. Planując wypad w to miejsce sprawdź prognozę pogody, gdyż ze względów bezpieczeństwa wieża jest zamykana w złych warunkach atmosferycznych (np. podczas burzy).

Konstrukcja tarasu widokowego

Ostrzegam – jeśli masz lęk wysokości – ta wieża widokowa, mimo iż solidna, może stanowić dla Ciebie nie lada wyzwanie. Prześwitujące kraty tarasu widokowego (znajdującego się 26.5 m nad powierzchnią ziemi), po których stąpamy, mogą spowodować zawroty głowy. Jeśli boisz się dużych wysokości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby obejrzeć platformę widokową na poniższej panoramie (wystarczy kliknąć w czerwony punkt).

Będzie więcej panoram

Możesz zastanawiać się, dlaczego zamieściłem tylko jedną panoramę z tarasu widokowego – odpowiedź jest prosta – widoczność nie była idealna. Po krótkiej rozmowie z nadzorcą wieży dowiedziałem się, iż okresy najlepszej widoczności przypadają w czerwcu. Czerwcowa czystość powietrza powinna pozwolić mi (oraz Tobie, o ile planujesz tutaj wrócić – w przyszłości wykonam i opublikuję panoramy sferyczne z tego punktu widokowego w wyższej rozdzielczości) na podziwianie nawet (!) półwyspu Helskiego.

Spodobał Ci się mój wirtualny spacer? Jeśli tak, to zachęcam do przejrzenia innych panoram sferycznych (np. prezentacji wnętrza Volkswagena Passata B6 lub wirtualnego spaceru po placu budowy stadionu PGE Arena).

Aktualizacja: Niestety nie udało mi się znaleźć czasu na wykonanie dodatkowych panoram z tego miejsca. Większe wersje panoram zrobionych na punkcie widokowym IDEA Góra Donas znajduje się na stronie w mojej galerii.
Tagi: chwaszczyno, donas, gdynia, góra, idea, panorama 360, panorama sferyczna, PTK Centertel, punkt widokowy, wieża, wirtualna wycieczka

5 odpowiedzi do “Góra Donas w Gdyni – wirtualny spacer”

 1. max22 mówi:

  Czy ta wieża widokowa jest czynna całodobowo?

 2. Robert Grubba mówi:

  Zaraz zaktualizuję wpis :)

 3. [...] widokowych Trójmiasta (a mamy tutaj wiele miejsc pozwalających na podziwianie krajobrazu np. Góra Donas). Mimo, iż nie jest to punkt oficjalny (ciężko powiedzieć czy prawo pozwala odwiedzać to [...]

 4. [...] Wirtualny spacer na punkcie widokowym IDEA Góra Donas w Gdyni [...]

 5. kris mówi:

  gratuluję;bardzo fajnie to zrobiłeś
  i faktycznie widziałem stamtąd półwysep,a nawet morze poza półwyspem.

Dodaj odpowiedź (Jak komentować?)