BLOG GALERIE KONTAKT

Jak komentować?

Od nowego roku zmieniłem trochę politykę komentarzy i widzę już pierwsze efekty niestety negatywne. W związku z tym publikuję dzisiaj krótki post o dość powszechnym zjawisku, które po modyfikacji zaczęło się nasilać na moim blogu czyli:

 

Efekty usunięcia znaczników nofollow z sekcji komentarzy

Mimo zaledwie kilkudniowych testów mojej eksperymentalnej modyfikacji, mającej zachęcić osoby zorientowane pod kątem marketingu internetowego do komentowania, pojawiło się kilka prób umieszczenia zupełnie bezwartościowych komentarzy (pomijając automaty, którym udało się sforsować captchę). Fakt, iż zrezygnowałem z tagu nofollow w odnośnikach z komentarzy wcale nie oznacza, że będę tolerował śmieci pod wpisami. Doskonale rozumiem, że czasem trudno toczyć konstruktywne dyskusje na fotoblogu, ale jeśli już zdecydujesz się coś skomentować, to musisz mieć świadomość, że nie będę publikował bardzo krótkich typowo spamowych wpisów (wszystkie komentarze zatwierdzam ręcznie, więc naprawdę szkoda na to wysiłku spam nie przejdzie).

Jak powinien wyglądać poprawny komentarz?

Z początku zastanawiałem się, z której strony podejść do problemu (tzn. pierwotnie miało być jakie komentarze potraktuję jako spam). Myślę, że duża część czytelników nawet intuicyjnie rozumie pojęcie spamu w komentarzach (klasyczny przykład: ilustracja załączona do wpisu). Pytanie: jaki odsetek osób wie, jak powinien wyglądać poprawny komentarz i jakie pozytywy może ze sobą nieść?

  • Podpis sprawa może wydawać się banalna w internecie panuje moda na podpisywanie się pseudonimami, co jest zrozumiałe chociażby z chęci zachowania anonimowości w sieci. Czy zdajesz sobie sprawę jakie korzyści mogą płynąć z podpisywania się imieniem i nazwiskiem w internetowych dyskusjach?
  • Treść komentarza jeśli przeczytałeś tekst z powyższego artykułu, to chyba nie muszę dodatkowo zachęcać Cię do dodawania wartościowych komentarzy. Jakie komentarze na blogu o tematyce fotograficznej można nazwać wartościowymi? Najprostszym przykładem jest konstruktywna krytyka zamiast jednowyrazowego komentarza Fajne! albo Beznadzieja! można napisać w kilku zdaniach (lub nawet słowach) co przyczyniło się do takiej, a nie innej oceny. Zawsze można też rozpocząć dyskusję na temat związany z tematyką wpisu.

A jakie jest Twoje zdanie na temat podpisywania się w dyskusjach internetowych? Wolisz ukrywać się pod pseudonimami czy czasem ujawniasz swoje prawdziwe oblicze?